Kizárható, hogy a jelenlegi kamatkörnyezet visszafogja a magyar gazdaság és munkaerőpiac teljesítményét – mondta a Világgazdaságnak Suppan Gergely.
Egyelőre semmi nem utal arra, hogy visszatérne a hetvenes évek makrogazdasági környezete: a magasabb infláció, az emelkedő kamatok és a teljes foglalkoztatottság, egyelőre úgy tűnik, jól megférnek egymás mellett, írj a lap.
„Kizárható, hogy a jelenlegi kamatkörnyezet visszafogja a magyar gazdaság és munkaerőpiac teljesítményét, és ezáltal megszűnjön a teljes foglalkoztatottsághoz közeli állapot” – mondta a Világgazdaságnak Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője. A szakértőt azután kérdezte a lap a hazai munkaerőpiac kilátásairól, hogy már több mint fél éve ellentétes folyamatok zajlanak a magyar gazdaságban.
Miközben a gazdaság újraindult, és sorra dőlnek meg a foglalkoztatási rekordok, az emelkedő infláció miatt a hazai jegybank jelentős szigorításba is kezdett. Matolcsy György, a jegybank elnöke nemrégiben egy írásában utalt arra, hogy az energiaár-krízis miatt ismét felsejlik a hetvenes évek makrogazdasági környezete, amikor számos országban egy pillanat alatt ért véget a teljes foglalkoztatottság időszaka, miután a munkanélküliség meredeken emelkedésnek indult. Elég csak az Amerikai Egyesült Államokra gondolni, ahol akkor az infláció és a munkanélküliség is 10 százalék fölé kúszott, miközben a kamatok egészen 20 százalékig.
Suppan Gergely hasonló helyzetre nem számít, esetleg, ha itthon 10 százalékig nőnének a kamatok, akkor az okozhatna problémát a gazdaságban, de szerinte a 4-5 százalékos kamatszint még nem jelenthet gondot. „Ráadásul soha nem látott mértékű működőtőke-beáramlás zajlik, amivel új munkahelyek jönnek létre, nem beszélve arról, hogy vannak ugyan viták az unióval, de bizonyos forrásokat továbbra is megkapunk, ami ugyancsak erősíti a gazdaságot” – magyarázta az elemző.