A teljes munkaidőben dolgozó munkavállalók esetében továbbra is tartotta a vírus előtti dinamikát a bérnövekedés – mondta a Takarékbank vezető elemzője.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete tavaly decemberben 449 400 forint volt, 10,6 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. 2020-ban a bruttó átlagkereset 403 600, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 268 400 forintot ért el, mindkettő 9,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A reálkereset 6,2 százalékkal emelkedett, a fogyasztói árak előző évhez mért 3,3 százalékos növekedése mellett - közölte csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal.
Horváth András, a Takarékbank vezető elemzője is előre bocsátotta, hogy a teljes munkaidőben dolgozó munkavállalók esetében továbbra is tartotta a vírus előtti dinamikát a bérnövekedés. A tavaly még jelentős segítséget nyújtó erőteljes minimálbéremelés az idén kevésbé fog támaszt jelenteni.
A Takarékbank szakértőinek várakozása szerint 2021-ben 8 százalékot elérő bérnövekedés és 4,5 százalékos reálbérnövekedés jöhet, mivel több szektorban továbbra is érzékelhető munkaerőhiány és láthatóan erőteljes maradt a bérdinamika a vírus által érdemben nem értintett szektorokban. Egyes szektorok munkavállalóinak alkupozíciója némileg gyengébb maradhat, főleg a "szakmát is váltani kényszerülők" esetében, de a hiányszakmák és a képzett munkavállalók esetében csak kisebb lassulás várható a béremelkedési ütemben - jelezte.
Horváth András az InfoRádiónak elmondta: a korábbi hónapokban erősebb bérdinamikát láttunk, és kifejezetten érdekes, hogy december általában a bónusz kifizetések hónapja, és ez jelentősen befolyásolhatná a béreket. De a rendszeres bérek, amiket külön mér a statisztikai hivatal, azok is gyorsabb, 10,3 százalékos dinamikát mutatnak. Közfoglalkoztatás nélkül 461 700 forint volt az átlagkereset decemberben.